WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Podpisano umowę na nowe autobusy dla Gdańska
18 standardowych, 26 przegubowych i 2 midibusy, w sumie 46 nowych autobusów w ciągu roku pojawi się w Gdańsku. Umowę na dostawę pojazdów podpisano 8 maja 2018 r. na pętli Chełm Witosa. Są to obecnie najnowocześniejsze seryjnie produkowane autobusy miejskie na świecie.
Spółka GAiT kupiła 46 nowych i całkowicie niskopodłogowych autobusów, spełniających normę emisji spalin co najmniej Euro VI. Autobusy będą wyposażone m.in. w klimatyzację, monitoring, system głosowego zapowiadania przystanków, a także ładowarki USB. W wersji przegubowej będą mieć zamontowane wieszaki rowerowe.- Konsekwentnie odnawiamy tabor komunikacji miejskiej w Gdańsku. W ciągu 10 ostatnich lat miasto kupiło 140 nowych pojazdów. Nowoczesny tabor to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo dla pasażerów, ale także komfort pracy kierowców, których dziś w Gdańsku nam brakuje - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska.Jak dodaje prezes GAiT Maciej Lisicki - Specyfikacja warunków zamówienia była konsultowana ze środowiskiem kierowców. Wnieśli oni uwagi dotyczące zwłaszcza foteli i rozwiązań w kabinie.

Zgodnie z umową nowe autobusy pojawią się w Gdańsku wiosną 2019 roku. Będą to różne modele Mercedesa-Benz Citaro o długości 10,6 m (2 sztuki), 12 m (18 sztuk) oraz 18 m (26 sztuk). Jak zapewnia producent są to obecnie najnowocześniejsze seryjnie produkowane autobusy miejskie na świecie.Do głównych cech innowacyjnych należą:

- Odzyskiwanie energii hamowania poprzez moduł rekuperacyjny umieszczony przy tradycyjnych akumulatorach, co przyczynia się do znacznej redukcji zużycia paliwa, a tym samym emisji CO2 wpływając korzystnie na środowisko.

- Emisje spalin znacznie mniejsze od wartości granicznych normy Euro VI. Norma Euro VI wprowadza zmniejszenie emisji cząstek stałych o 66 % i tlenków azotu aż o 80 % w porównaniu do Euro V.

- Spełnienie Regulaminu nr 66-02 EKG ONZ i nr 29 EKG ONZ wpływające na poprawę wytrzymałości konstrukcji nośnej oraz w zakresie ochrony osób przebywających w kabinie kierowcy. Maksymalne bezpieczeństwo uzyskano stosując łączenia konstrukcyjne opierające się na nowych, laserowo wycinanych węzłach, co daje większą sztywność i wytrzymałość szkieletu.Nowe autobusy zastąpią te najbardziej wysłużone w gdańskim taborze. Wartość kontraktu to 79,4 mln zł.