WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Prezydent Piotr Kowalczuk zostanie ojcem.
. chrzestnym bryły bursztynu. Wyjątkowej, specjalnie wyselekcjonowanej, naturalnej bryły złota Bałtyku. Bryła otrzyma imię renesansowego mistrza Leonardo da Vinci i będzie się nazywała Leonardo Gedanensis (Leonardo z Gdańska). Ceremonia odbędzie się dziś 22 marca w Centrum Św. Jana o godz. 20:00 podczas inauguracji projektu AMBER & LEONARDO.
Od Gdańska - Światowej Stolicy Bursztynu - wymagać należy zawsze więcej w dziedzinie jego promocji, wyznaczania trendów i zasad rynku opartego na naturalnym surowcu. Tylko on ma właściwości opiewane przez lata w dziełach naukowych i podaniach ludowych. W bursztynie zaklęta jest energia, która właściwie wydobyta i spożytkowana zawsze buduje i rozwija. Ogromny dla mnie zaszczyt wejść na nową orbitę promocji bursztynu w świecie. Dziękuję za wyróżnienie i zaufanie - mówi prezydent Piotr Kowaluczk, który jako miłośnik bursztynu, pracujący przez kilka lat w jego promocji w Polsce i na świecie, nosi w klapie nad herbem Miasta wpinkę z bryłką bursztynu.

Organizatorzy podkreślają, że w tej niezwykłej bryle zakodowana jest ulubiona przez Leonardo tak zwana 'boska proporcja', bowiem stosunek wysokości do szerokości bryły odzwierciedlają słynny 'złoty podział'. Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, że chodzi o taki podział odcinka na dwie części, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej.

Celem projektu AMBER & LEONARDO, którego idea narodziła się w Gdańsku - miejscu, które przez co najmniej cztery tysiąclecia pozostaje głównym ośrodkiem związanym z  bursztynem bałtyckim - jest ożywienie najlepszych tradycji dialogu kultur Europy oraz Dalekiego Wschodu. Poprzez odniesienia do kulturotwórczej roli bursztynu oraz europejskiej epoki Renesansu, twórcy projektu chcieliby stworzyć międzynarodowe wydarzenie artystyczne, dobrze osadzone w realiach współczesnej, zjednoczonej Europy oraz zjawisk globalizacji, a także zainicjowania współczesnego, płynącego z Gdańska, renesansu bursztynu - jego odrodzenia jako źródła inspiracji i humanistycznych idei.

Kuratorzy AMBER & LEONARDO zaprosili międzynarodową grupę znanych artystów prosząc ich, aby zrealizowali wypowiedzi inspirowane tematem Bursztyn i Leonardo da Vinci w formie objets d'art, wykorzystując w nich bursztyn jako jeden z użytych materiałów. Kolekcja po inauguracji w Gdańsku, w Centrum Św. Jana, podczas targów Amberif 2018, będzie prezentowana jako wystawa podróżująca w galeriach w Polsce i za granicą.

Oprócz głównego elementu, jakim jest prezentacja kolekcji wystawowej , w programie uroczystości przewidziany jest specjalny, zatytułowany Homo Vitruvianus, utrzymany w duchu renesansowych asocjacji pokaz mody, autorstwa znanej trójmiejskiej projektantki Magdaleny Arłukiewicz, podczas którego specjalnie stylizowane w duchu Renesansu stroje będą zestawione z pracami biżuteryjnymi uczestników wystawy. Następnie wybitny znawca historii i kultury Gdańska, profesor Andrzej Januszajtis wygłosi wykład na temat leonardiańskich inspiracji w Gdańsku.

Gdański artysta plastyk Marek Rogulski, znany jako Rogulus zaprezentuje instalację Rozbita Waza, będącą elementem jego najnowszego projektu badawczego KULTURA JAKO UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH.

Wydarzeniami o światowym znaczeniu dla nauki będzie prezentacja w ramach wystawy po raz pierwszy wykonanego trójwymiarowego i powiększonego modelu inkluzji w bursztynie. Zeskanowany za pomocą tomografii rentgenowskiej uwięziony w żywicy 40 milionów lat temu niewielki pająk będzie pokazany jako model 3D o średnicy około 20 centymetrów.  Autor tego niezwykłego eksperymentu, holenderski naukowiec i artysta Jochen Zaeh pracujący na Uniwersytecie Nauk Stosowanych (University of Applied Sciences) w  Düsseldorfie będzie obecny podczas uroczystości.

Sama wystawa, której elementy powstały w pracowniach w różnych krajach, będzie przeglądem niezwykłych i różnorodnych, zarówno z punktu widzenia estetyki, jak komunikowanych treści, wypowiedzi i refleksji współczesnych artystów na tytułowy temat. Ceremonia otwarcia włączona została także do programu kulturalnego międzynarodowych targów bursztynu, Amberif  2018.
Zdjęcie 2016r.