WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Nagrody teatralne czas wręczyć!
Zbliża się Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji tradycyjnie w marcu przyznawane są Nagrody Teatralne Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego. Gala, podczas której poznamy laureatów, odbędzie się w Teatrze Wybrzeże w poniedziałek, 19 marca o godz. 15.00.
Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w czerwcu 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute - ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.

Z okazji święta sztuki scenicznej, co roku, publikowane jest orędzie adresowane do całego świata teatru. W poniedziałek, podczas gali, zostanie odczytane orędzie przygotowane przez Simona McBurneya, brytyjskiego aktora teatralnego, telewizyjnego i filmowego, scenarzysty i reżysera teatralnego.

Tradycyjnie podczas gali zostaną wręczone Nagrody Teatralne Miasta Gdańska, Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego. Będzie to również okazja do podsumowania najważniejszych wydarzeń mijającego sezonu.


Ubiegłoroczni laureaci

Przypomnijmy, że w zeszłym roku Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska (przyznawaną od 2008 r.) otrzymali: Mirosław Kaczmarek, Ryszard Minkiewicz i Romuald Pokojski. Nagrodę honorową otrzymał Teatr Wybrzeże za spektakl "Kreacja" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.

Rok 2017 to również czas licznych jubileuszów. Z tej okazji przyznano Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury dla: Marzeny Nieczui-Urbańskiej, Joanny Tomasik-Gierczak, Katarzyny Wołodźko, Jerzego Gorzko, Jacka Majoka, Aleksandra Skowrońskiego, Rudolfa Zioło i Andrzeja Żaka.

Marszałek Województwa Pomorskiego przyznał w 2017 nagrody specjalne Dorocie Annie Dąbek (Kwidzyn), Ewie Ignaczak (Gdynia), Ewelinie Ziembie (Gdańsk) i Iwo Vedralowi (Słupsk).

Uhonorowani Nagrodami Teatralnymi Marszałka Województwa Pomorskiego (przyznawanymi od 1999 roku) zostali Krzysztof Babicki, Mirosław Kaczmarek i Jarosław Tumidajski.
Zdjęcie 2016r.