WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Autobus niesie pomoc bezdomnym!
Codziennie w Gdańsku nawet ponad 80 potrzebujących korzysta z oferty autobusu SOS - mobilnej pomocy dla osób w kryzysie bezdomności. Załoga Ikarusa wydaje im zupę, ciepłą odzież. Na pokładzie ratownik medyczny opatruje rany i wspiera higienicznie, a pracownik socjalny informuje o wolnych miejscach w schroniskach i noclegowniach na terenie miasta. Ekipę autobusu odwiedzi dzisiaj prezydent Adamowicz, który dołączy do zespołu o godz. 20.15 na przystanku SKM Przymorze.
Tylko w styczniu w autobusie SOS wydano około 4,9 tysiąca porcji zupy i ponad 680 sztuk odzieży, w tym polary, swetry, czapki, getry i ciepłe spodnie. 

Specjalny pojazd został uruchomiony w grudniu. Jego załoga codziennie, w godzinach od 20 do 24, świadczy pomoc ludziom bez dachu nad głową. Na pokładzie jest ratownik medyczny, który w razie potrzeby może opatrzyć rany, wesprzeć higienicznie. Z kolei pracownik socjalny lub dyżurny streetworker informują o możliwości skorzystania ze schronienia. W autobusie wydawana jest gorąca zupa i ciepła odzież. Wyremontowany Ikarus został przydzielony do zadania "mobilnej pomocy dla osób bezdomnych" przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Dzięki blisko 90 tys. złotych pozyskanych z budżetu miasta usługa będzie prowadzona do połowy marca, a więc w okresie zimowym, najtrudniejszym dla potrzebujących.

Przypomnijmy, że Ikarus codziennie o godzinie 20 wyrusza z ulicy Starowiślnej 3. Następnie zatrzymuje się w kilku miejscach, by tam wesprzeć bezdomnych:

- na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu,

- na parkingu między rynkiem, a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu,

- w zatoczce autobusowej przy kinie "Krewetka" w Gdańsku,

- obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.

Postoje trwają około 30 minut.

Koordynatorem działań projektu "mobilnego wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności" jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na zlecenie Ośrodka usługę realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących "Przystań". Inicjatorami projektu uruchomienia Ikarusa SOS są gdańscy radni - głównym pomysłodawcą z ich ramienia Przemysław Ryś.