WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Jaśniejszy Gdańsk - kolejne ulice będą oświetlone
Kolejne ulice, chodniki, dojścia do szkół i instytucji miejskich, a także przestrzenie rekreacyjne zyskują oświetlenie dzięki programowi  Jaśniejszy Gdańsk. Program realizowany jest w latach 2016 - 2025 i w tym czasie ponad pięćset lokalizacji zyska nowe oświetlenie. W 2018 oświetlone zostaną kolejne lokalizacje.
Problem braku oświetlenia to jeden z częstszych problemów sygnalizowanych przez mieszkańców. W 2016 przeprowadzona została inwentaryzacja nieoświetlonych ulic w Gdańsku i na jej podstawie, powstała lista miejsc wymagających oświetlenia - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Jest to program trwający długo, gdyż  wpisano do niego ponad 500 lokalizacji. Zakończenie prac w ramach kolejnych etapów nastąpi do 2025 roku. To drugi tak poważny projekt po programie modernizacji chodników - dodaje Adamowicz.

Typowaniem ulic przeznaczonych do oświetlenia zajmuje się Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Ulice do programu wybrane zostają przede wszystkim na podstawie liczby mieszkańców, dostępu do placówek publicznych i interwencji mieszkańców. Ponadto dla wszystkich lokalizacji wytypowanych do oświetlenia, w pierwszej kolejności sporządzana jest dokumentacja projektowa.Od początku funkcjonowania programu do końca 2017 roku oświetlono ponad 40 lokalizacji. Łącznie latach 2016-2018 zostanie oświetlonych ok. 36 km ulic i chodników.

Co w 2018?
Rok 2018 zapowiada się w tej kwestii rekordowo. Lista lokalizacji do oświetlenia zawiera 54 pozycje (wymienione w załączonej tabelce).
W pierwszej kolejności oświetlenie zyskają mieszkańcy ulic Anny Jagiellonki, Wielkopolskiej, Leśna Góra, Kanapariusza oraz Marsa. Dla tych lokalizacji, w tym tygodniu podpisana zostanie umowa na realizację robót. Prace mają potrwać do czerwca.Następni w kolejce są mieszkańcy ulic Irysowej, Jaśminowy Stok, Lubczykowej, Karmelickiej, a także Góreckiego i Srebrniki. 29 stycznia w siedzibie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska otwarte zostały oferty przetargowe na wyłonienie wykonawców, chętnych do budowy oświetlenia w tych lokalizacjach.

Dla pierwszych czterech ulic najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Usługowa PROTEL z Luzina, natomiast dla kolejnych dwóch firma Automix Energetyka z Gdańska. Złożone oferty będą teraz sprawdzane przez komisję przetargową. Rozpoczęcie realizacji zadań planowane jest w lutym, natomiast zakończenie przewidziano na połowę roku.W 2018 roku na realizację programu Jaśniejszy Gdańsk miasto przeznacza ponad 5 mln zł. Kwota ta, oprócz wykonania oświetlenia we wspomnianych 54 lokalizacjach, obejmuje również wykonanie projektów dla zadań, które realizowane będą w roku 2019.

Więcej o Programie Jaśniejszy Gdańsk na stronie http://www.drmg.gdansk.pl/readarticle.php?article_id=814