WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
W 2017 roku około 40 tys. dowodów osobistych straciło ważność.
W 2017 roku około 40 tys. dowodów osobistych straciło ważność. Wtedy ważność straciły pierwsze dowody plastikowe, które w 2007 roku zastąpiły dowody książeczkowe. Według danych szacunkowych jeszcze ponad 10% mieszkańców Gdańska nie wymieniło dowodów.
W 2017 roku wydaliśmy 69 523 dowody osobiste. Dla porównania w 2016 było to 57 340 sztuk, rok wcześniej - 56 860.

Procedura ubiegania się o nowy dowód jest prosta: wystarczy złożyć w jednym z Zespołu Obsługi Mieszkańców wniosek o wydanie dowodu osobistego wraz z kolorową fotografią (szczegóły co do wyglądu fotografii są dostępne tutaj: https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu), a następnie odebrać osobiście gotowy dokument. Jeżeli mamy założony profil zaufany na platformie ePUAP, możemy złożyć wniosek elektronicznie.

Warto dodać, że wizytę w Urzędzie Miejskim w Gdańskim można zarezerwować przez internet: https://ssl.gdansk.pl/rezerwacja.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się w dowolnym urzędzie na terenie kraju. Co ciekawe, szacujemy, że około 13-14 tys. osób ubiegających się o dowód osobisty w Urzędzie Miejskim to osoby zameldowane poza Gdańskiem.

Dowód osobisty wydany małoletniemu odbiera wnioskodawca (rodzic lub opiekun prawny). Dowód osobisty dla osoby ubezwłasnowolnionej odbiera opiekun ustanowiony przez sąd.

Standardowo wymiana dowodu od momentu złożenia wniosku trwa około 30 dni. Natomiast często zdarza się, że dokument jest gotowy do odbioru po dwóch tygodniach. Gotowość odbioru można sprawdzić na stronie www.obywatel.gov.pl.Warto przypomnieć, że brak ważnego dowodu osobistego uniemożliwia np. przekraczanie granic, ubieganie się o paszport bądź załatwienie spraw urzędowych i bankowych. Bez ważnego dowodu nie można też zdawać egzaminu na prawo jazdy czy podpisywać dokumentów notarialnych.Cała procedura ubiegania się o dowód osobisty jest dostępna na stronie Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

http://www.gdansk.pl/urzad-miejski/Wymiana-dowodu-osobistego,a,44455