WIERNY ZASADOM  -  SKUTECZNY W DZIAŁANIU!
 
.
<<
MIROSŁAW ZDANOWICZ
Radny Miasta Gdańsk
STRONA GŁÓWNA    GALERIA ZDJĘĆ  FACEBOOK KONTAKT
Otwarcie dziewiątej osi widokowej w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk"
4 listopada (sobota) 2017 r. o godz. 12.00 otworzymy kolejną oś widokową w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk". Tym razem spotykamy się na gdańskim Ujeścisku przy ul. Niepołomickiej 19. Odsłonięcie widoku tradycyjnie już stanowić będzie mini-spektakl artystyczny.
Ideą projektu "Spojrzenie na Gdańsk" autorstwa Witolda Pawła Burkiewicza pracującego w Dziale Ogrodnika Miejskiego Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni jest przywrócenie historycznych, zapomnianych widoków miasta oraz pokazanie nowych, które powstają w naturalnym procesie rozwoju tkanki miejskiej.

- Już w najbliższą sobotę, 4 listopada spojrzymy na Gdańsk z zupełnie nowej perspektywy - mówi Witold Paweł Burkiewicz. - To ostatnie w tym roku i dziewiąte z kolei otwarcie widoku w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk". Spotykamy się o godz. 12.00 przy ul. Niepołomickiej 19 w sąsiedztwie przystanku autobusowego. Tym razem postanowiliśmy ujawnić miejsce, z którego otwarty zostanie nowy widok. Jest to tzw. Wzgórze Luizy położone na gdańskim Ujeścisku u zbiegu ul. Niepołomickiej i ul. Kampinoskiej, po II wojnie światowej nazywane także "Wzgórzem Zielińskiego" od nazwiska właściciela terenu.

Inauguracja projektu "Spojrzenie na Gdańsk" odbyła się 14 października 2016 roku. Wtedy przy Dworze I przy ul. Polanki 125 w Oliwie otwarto jedyną do dziś zachowaną oś widokową z Dworów Oliwskich w kierunku morza. Kolejne dwa widoki odsłonięto we Wrzeszczu (pierwszy ze wzgórza nad ul. Podleśną, drugi z tzw. Kaczego Dołka nad ul. Jaśkowa Dolina - oba w kierunku Zaspy i morza). Następna oś widokowa powstała w dzielnicy Aniołki (ze wzgórza nad ul. Wronią na tereny stoczniowe). Kolejny widok otwarto we Wrzeszczu (z Góry Jana, spod tzw. Ślimaka na Stary Wrzeszcz, Nowy Port i morze). Trzy ostatnie widoki otwarto w Oliwie (ze Wzgórza Luizy - w kierunku Żabianki, Sopotu i morza, spod Pachołka - w kierunku Starej Oliwy, Wrzeszcza i terenów stoczniowych oraz z leśnych wzgórz w  Dolinie Szwabego).

Projekt "Spojrzenie na Gdańsk" rozpisany został na kilka lat. W trakcie jego trwania odsłoniętych zostanie kilkadziesiąt widoków, które stanowią niezwykłą wartość kulturową Gdańska. Docelowo każdy punkt widokowy będzie wyposażony
w elementy małej architektury (ławki, barierki czy platformy widokowe). W planach jest również wydanie mapy i mini-przewodnika po gdańskich widokach.